פוסטים אחרונים
Please reload

ארכיון
Please reload

הכל* אודות התוכן בקהילה

April 28, 2019

 
אנו שמחים לארח את גיל מרטנס מ-www.blocal.co.il בפוסט אורח על נושא שהוא סופר חשוב - תוכן בקהילה - אז הכל* אודותיו בפוסט הבא 

תוכן טוב הוא כנראה הגורם הראשון שבזכותו אנשים יגיעו לקהילה שלכם. מערכות היחסים שהם יפתחו עם חברי קהילה נוספים הם אלה שיגרמו להם להישאר בה. אם נצליח לייצר תוכן מצוין ובעל ערך למי שמגיע לקהילה ותוכן שיגרום למעורבות למי שכבר נמצא בה, בינגו.
 

- מהו תוכן בעל ערך?

- איך מייצרים אותו ולמה זה תלוי בשלב בו הקהילה שלכם נמצאת?

הכל בהמשך.
 

שני כללי אצבע חשובים לפני שצוללים למימי התוכן החמימים:

 1. מנהל קהילה, בעיקר בשלבים הראשונים, נותן יותר ממה שהוא מקבל. זה נכון לא רק לתוכן אלא גם למעורבות, להשקעה, לאסטרטגיה ותכנון. אבל בנוגע לתוכן, זה אומר שבתחילת חייה של הקהילה, מנהל הקהילה אמור לייצר את רוב התוכן וגם לגרום לאנשים להגיב עליו. זה אומר תיוגים, פעילות מאחורי הקלעים והרבה ניסוי וטעיה. בשלב הראשון של הקמת קהילה, עד שמגיעים למסה קריטית של חברים ופעילות, מדובר בלא מעט עבודה. אבל אם היא נעשית כמו שצריך, מדובר בהנחת אבני הפינה לתוכן העתידי בקהילה. דוגמא אישית וזה. איך יודעים באיזה שלב אנחנו נמצאים עם הקהילה שלנו?
   

 2. התוכן הכי טוב בקהילה הוא תוכן על הקהילה. תפקיד התוכן בקהילה הוא לאו דווקא לתת את המידע הכי עדכני (לפעמים ייצור תוכן כזה גוזל המון זמן  והחברים יכולים למצוא אותו בקלות במקומות אחרים), או ליידע על מטרות הקהילה (חשוב אבל לא יוצר מעורבות), מה שמתאים יותר לאתר תוכן. כדאי לחשוב על התוכן כמו על המקומון של הקהילה – שמספר מה קורה בקהילה. כל מי שנמצא בקהילה ומעורב בה יגיע כדי לראות מה באמת קורה בה, מי עבר לקהלה אחרת, מי השתתף באירוע האחרון, מי הצליח להתקדם בתפקיד נחשק וכד'.
   

למה בכלל התוכן בקהילה כל כך חשוב?

כמו שאמרנו, אנשים יגיעו לקהילה בזכות תוכן טוב. הוא זה שיגרום להם להרגיש שהם מקבלים משהו שאין במקומות אחרים, ויחזק להם את הבחירה בקהילה. אם באמצעותו הם גם ירגישו חשובים ומשמעותיים, הם יגיעו לקהילה שוב ושוב.  

 

מטרות התוכן בקהילה:

 • התוכן יוצר נרטיב לקהילה. הוא זה שקובע על מה מדברים בה, מהי ההתנהלות (למשל מקצועית, חברית וכד'), לאן הקהילה רוצה להגיע וכד'.

 • התוכן מספק לחברים סיבה להיכנס מדי יום או באופן תדיר לקהילה, כדי להתעדכן במה שקורה בה, ללמוד דבר מה חדש, או  גם כדי לראות אם הם או חבריהם הוזכרו.

 • התוכן מפתח תחושה של קהילה בקרב החברים. הוא מפתח זהות ייחודית לקהילה. חברי הקהילה, באמצעות התוכן, יכולים ללמוד עוד על אנשים דומים להם.

 • התוכן שומר ומקיים סדר חברתי בקהילה. הוא דואג, למשל, לתת דגש לחברים משמעותיים (כאלה שתורמים לדיון, שמצליחים באתגר המשותף, ועוד) – מה שמעודד חברים בקהילה להשתתף יותר כדי להעלות את ה"סטטוס" שלהם.

 • התוכן משפיע בעדינות על הקהילה ע"י שימת דגש על פעילויות שרוצים לעודד.

כמה עקרונות ליצירת תוכן מעולה בקהילה:

 • בשלב הראשוני אין ברירה אלא להתחיל בעצמנו דיונים ופעילויות – אם התוכן הטוב ביותר בקהילה הוא תוכן על הקהילה, הרי שצריך שיקרו בקהילה דברים כדי שנכתוב עליהם. לכן לפחות בהתחלה, צריך לייצר אותם.

 • על מנת לייצר נרטיב ולהכתיב בעדינות את הרוח בקהילה, כדאי להשתמש בקול וטון קבוע.

 • על מנת לערב אנשים, ולגרום להם להשתתף בדיונים, מומלץ להזכיר אנשים בשם, לתייג אותם ואפילו לתת להם במה להבעת דעה. אם חברי הקהילה ירגישו חשובים ושתרומתם מוערכת, הם יחזרו לקהילה.

 • מומלץ להשתמש בתוכן כדי לשים זרקור על חברים משמעותיים והתנהגויות רצויות. אין כמו דוגמא טובה ופירגון כדי לעודד חברים נוספים להתנהגות דומה.
   

   

   

אילו קטגוריות תוכן מומלצות בקהילה?

 • חדשות – אירועים אחרונים, קבלת חברים חדשים, דיונים אחרונים/פופולריים, תרומת חברים, חדשות משמעותיות על חברים, עדכונים על נושאים רלוונטיים הקשורים לקהילה.

 • הודעות – מטעם החברה/מותג, הקמת קבוצות משנה, קריאה להתנדבות ועוד.