פוסטים אחרונים
ארכיון

ROI בקהילה - לא מה שחשבת...


- אז איך מודדים החזר על ההשקעה ואימפקט עם ובעזרת קהילה ? - איך יוצרים מיפוי ותמונת מצב ברורה לגבי חברי קהילה, נטוורק והצרכים שלהם ? - ומה אפשר ללמוד משאלונים לחברי הקהילה שלוקח 45 דקות לענות עליהם (ואיך בכלל מעודדים חברי קהילה להתמודד עם כזאת מגילה של שאלות אונליין ועוד באנגלית ?).


אז... בעוד כחודש יערך הכנס השנתי של קהילת ROI מייסודה של קרן שוסטרמן (גילוי נאות - הח"מ הוא עמית הקהילה) - קהילת עמיתים יהודים בינ"ל שהחלה את דרכה בשנת 2006 ביוזמה קרן שוסטרמן וכיום הנטוורק מונה 1380 עמיתים מכל רחבי תבל (כששניים מאשכולות {cluster} הגדולים של הקהילה הם כמובן ישראל וצפון אמריקה). בכל שנה נבחרים 150 משתתפים משלל תחומי עשייה, פעילות ועיסוק (אחרי שהשיבו על שאלונים מפורטים וחצו את המיונים) שמגיעים לכנס סופר אינטנסיבי ומעניין בן שבוע שנערך כל שנה בירושלים. בכנס הם זוכים להתראות איש את רעיהו, נותנים ומקבלים השראה האחד מהשני (תוך שכל אחד זוכה לשתף בעשייה שלו) וגם נפגשים ושומעים מנהיגים ומובילים חברתיים ועסקיים מהארץ ומחו"ל (ועמיתים בוגרים של הנטוורק).


לאחר הכנס משתתפיו מצטרפים לקהילה ומקבלים הזמנות לשלל פעילויות, גישה למענקים שונים בהם הם יכולים להשתמש לטובת יוזמות חברתיות שונות וכן מענקי תמיכה עבור פרוייקטים ופעילויות שונות של העמיתים עצמם.


שם הקהילה - קהילה ROI מגיע מכמה כיוונים:

- מהמשפט בתנ"ך - "מִזְמוֹר לְדָוִד יְהוָה רֹעִי לֹא אֶחְסָר" - מילות הפתיחה של מזמור כ"ג בספר תהלים

- ו-Return On Investment – החזר על ההשקעה, כשהרעיון מאחורי השם הוא שהעבודה שהאנשים בקהילה עושים, כל אחד במקומו ובתחומו הוא, הוא ההחזר החברתי על ההשקעה שעולם הפילנתרופיה היהודית עשה בהם. באנגלית אנחנו מכנים זאת The social return on the investment.

- אולי מהפרשנות - ROI - Return On Involvement

- כשבתחום הפילנטרופיה ((בגרמנית: Philanthropismus ובתרגום מילולי: "אהבת האדם") ידוע שלרוב ההשקעה ב"אהבת אדם" יוצרת עולם יותר טוב.

אז...לגבי שתיים מהשאלות איתן התחלנו את הפוסט - איך יוצרים מיפוי ותמונת מצב ברורה של חברי הקהילה והרשת ? - ע"י ניסוח שאלונים מדוייקים וניתוח של המידע שעולה מהם ומפעילות חברי הרשת (מוזמנים לראות את ניתוח השאלות פה באינפוגרפיקה למטה). - איך גורמים לחברי קהילה להשקיע 45 דקות במילוי שאלונים שאינם נגמרים באנגלית ? - מסבירים להם יפה שזכויותיהם לא יעמדו לרשותם אם הם לא ימלאו את חובתיהם לרשת ;)

אז, מוזמנים להציץ למטה בתוצאות הסקר שנשלח לעמיתי הרשת בשנה שעברה (ופורסם לראשונה בבלוג הקהילה פה), כשכדאי מאוד גם לקרוא את הפוסט של נעה גורלין סמנכ"לית קהילת ROI (לקהילה צוות מקצועי בן 11 איש שמוביל ומסנכרן את שלל הפעילויות שלה) בבלוג של ejewishphilanthropy (שבכלל מאוד כדאי להכיר אותו אם הינך בתחום של גיוס משאבים/פילנטרופיה). במאמר מוסגר - למרות שהסקר בקהילה הוא אינו מדגם מייצג של צעירים יהודים בגילאי 20'-30' ניתן ללמוד ולקבל מהמידע ותובנות שעולות ממנו לא מעט השראה בעבור תחומים, קהילות ורשתות נוספות - ספציפית בשלושה נושאים - התשוקה והפוטנציאל לחונכות בעולם היהודי (ולא רק), היחסים ההדוקים בין קהילה ושינוי חברתי, וללמוד על כוחן הבלתי צפוי של הרשתות החברתיות.


ולשאלה איתה פתחנו את הפוסט - "איך מודדים החזר על השקעה ואימפקט על ומ-קהילה ?" זאת נמשיך לחקור בפוסטים הבאים (ואם יש לך מחשבות ורעיונות - אנו בהחלט שמחים לארח פוסטים של אורחים פה). אז עד פה להפעם - כשאתם גם מוזמנים

to connect & create (...inspire & scale - R.D)

שזהו בעצם גם מוטו הקהילה ;)

https://www.youtube.com/watch?v=yjYm18x6r1o&list=PLHKC5aSfKiQdtzC1zyct9aEpsPuZUsy11