פוסטים אחרונים
ארכיון

מי אמר שאין אסטרטגיה במדינתנו ?

מי אמר שאין אסטרטגיה במדינתנו?

אז היום השתתפתי בסדנת תכנון אסטרטגי לשנת 2048 שנערכה בטכניון בהובלת פרופסור אמנון פרנקל ודר עופר לרנר ודיברנו על... - מגוון נושאים:


החל מסוגית אתרי מורשת לאומיים, כמובן שחינוך, בריאות, תפו"א לוהט בשם "הסכסוך" ועוד שלל נושאים כמו הדתה, חוסר אמון בשלטון, וכו' ועוד כו'.

ולפני שאשתף אתכם בנושא אשר על ליבי. אגיד, לפני הכול: לפני שדיברנו - נפגשנו.

עצם המפגש - הוא המרגש.


זה משהו שלמדתי מבן וונגר, שהיה בצוות המוביל של CommAgain. להבין כי העשייה החלה ברגע שהתקבלה ההחלטה על העשייה, אז יצאנו לדרך. הדרך היא דרך הרפתקאות, עקלקלה, עם לבנים צהובות ושדות פרג בצידיי הדרך, הנביחות של טוטו נשמעות במראה הסוראליסטי הזה, שנקרא "צוות חשיבה לישראל 100" כי מי אנחנו ומי שמנו חבורת 15 צעירים וצעירות לדסקס את שדסקסנו היום.


ברגע שקיבלתי את המייל המזמין לסדנת החשיבה, AKA ישראל 100 חשבתי לעצמי: "משהו טוב קורה פה". נכון יש את המצקצקים, "נו עוד וועדה שתחליט כלום, ושום דבר" אז את העתיד, אינני חוזה, וגם איני הוזה, שנשנה את פני המפה בחברה הישראלית, אך ראשית כל, העמדה שלי היא תמיד: "עשי" מאשר "אל תעשי". רק בואו נקווה שה"עשי" הזה יהיה בעל משמעות וערך - ימים יגידו (ואני מזמינה אתכם להזכיר לי).


אז להלן השיתוף שלשמו נתכנסנו, הסוגיה שמעסיקה אותי, היא נושא הפילוג וההקצנה, נושא ההדרה של קבוצות אוכלוסייה כשאני רואה קשר ישיר לנושא שקרוב לליבי תחום ה"קהילתיות".


ככל שנהייה פחות חשופים לדעות שונות משלנו, ככול שנהייה יותר ויותר בחברה הומוגנית, עם אותן אמונות וערכים זהים, כך נלך ונקצין ונעמיק את הפילוג. לכן אני רואה חשיבות בקהילתיות.


בקהילתיות, יש קבוצת אנשים סביב אותה מטרה, ערכים, אמונה, ודווקא מאותו מקום חם ובטוח, הייתי רוצה שתצמח פתיחות ופלורליזם - נשמע מפוצץ, עם שלל מילים יפות ? כן, הייתי חייבת משפט אחד כזה.


ועכשיו לתכל'ס ובמילים שלי (כי אין זה מאמר אקדמאי, זה פוסט שאני כותבת פה לעצמי, ואולי אשתף אותו אח"כ גם בבלוג-CommAgain) - אני רוצה ומזמינה אתכם לחזור איש איש.ה לקהילה שלכם (השוות של... אבאפגום, סופרגרילז, השכונה, המשפחה) ולהביא לשם משהו אחד חדש.


אם זה לצרף חבר שהוא לא מהמגזר שלכם ( דתי, חרדי, ערבי, אתיופי, אישה וגבר ) המשהו החדש יכול לבוא בעטיפה של עשייה קצת שונה, אולי תרשמו לניוזלטר מהצד האחר של המפה הפוליטית, אולי תלכו להצגה מחוץ לבועה בה אתם גרים - כל אחד ובועותו הוא, אולי תיזמו מפגש בנושא חדשני (עבורכם) - אני מזמינה אותנו לצאת מאזור הנוחות שלנו.


למה ?

כי רק שעושים, רק שיוצאים, אפשר להתחיל להסתכל על הדברים בנקודת מבט שונה, מה שעלול/עתיד להוביל ל-zoom out צעד מבורך - עד מאד לטעמי.


נראה לי קצת משמים ללכת באותו התלם, הצטרפו אלינו לדרך האבנים הצהובות עם דורותי ולמסע של אליס עם מחילת הארנב, אלו הן הדרכים שמובילות למקומות חדשים מהם אפשר לצמוח. בואו נערער קצת על דרך הישר, במעשה מאד קטן, נשנה בקמעה את הזווית שלנו.


אתם באים ?


-------------------------------------------------- ואם כבר דיברנו על להכיר עוד דברים