פוסטים אחרונים
ארכיון

כל החידושים מכנס מנהלי הקהילה של פייסבוק בלונדון


אתמול והיום פייסבוק - הרשת החברתית הגדולה בעולם - ערכה את כנס הקהילות השני שלהם שהפגיש יחדיו 300 משתתפים מ-159 קבוצות ומ-24 מדינות שונות מרחבי אירופה, זאת אחרי שבשנה שעברה (בכנס קהילות הראשון שנערך ביוני שיקגו) מארק צוקרברג הכריז על שינוי חזון החברה שעומד יום על "להביא את האנשים קרובים יותר יחדיו".


עבור אלו שלא הצטרפו אלינו לצפות יחדיו בשידור (כשאנו רוצים לציין את אמיר שכמעט זכה בבינגו שארגנו :) ריכזו את העידכונים החדשים שהוכרזו היום.

את ההרצאה המובילה פתחה ניקולה מנדלסון, סגנית נשיא פייסבוק באירופה, המזרח התיכון ואפריקה שהציגה את מגוון הארצות, השפות ונושאי הקבוצות מהן מגיעים משתתפי הכנס (ומתוך תשעת המשתתפים שהגיעו מישראל ייצגה בכבוד גם הקבוצה "super girls זה אופי" אותה ייסדה מריה פרוברצ'יק). ניקולה דיברה על ההשפעה של "קהילות משמעותיות" - כאלו שיש להן חיוניות ונחיצות רבה בחיי היומיום שלנו, וציינה שמספר האנשים החברים בקבוצה/דף אינו מהווה חשיבות רבה בנושא, אלא הייחודיות והאפקטיביות בפעילות שלהן הם שחשובים - האופן בו חברי הקבוצה תומכים איש ברעיהו, בהצעות של המנהלים ליוזמות בעולם האמיתי ובדרך שבה הם בוחרים לספר את הסיפור שלהם (לפי פייסבוק מתוך יותר משני מיליארד משתמשים קיימות כיום כ-200 מיליון שחברה בקבוצות כאלה).

אחרי ניקולה עלה לבמה כריס קוקס, האחראי הראשי על פיתוח מוצר בפייסבוק שהציג את החידושים והעידכונים החדשים של פייסבוק בתחום - השאלה המרכזית שמובילה את פייסבוק כיום היא "כיצד עליהם לייצר כלים ומרחבים על מנת להביא אנשים קרוב יותר יחדיו - בכל מכשיר, שפה ומדינה בעולם". כריס שיתף את העובדה שלאחרונה פייסבוק קיבלה לא מעט ביקורת בעולם על פעילותה וגם הציג מעט חלק מההיסטוריה ותהליך בניית הפלטפורמה בשנותיה הראשונות - מחברה שהחלה בעצם ב-2005 כמדריך קהילתי מבוסס מידע (ללא אפשרות רבה לאינטרקציה בין המשתמשים) ורק לאחר מכן הושק ה"שידור החדשות" - news feed (מה שגרם ל-10% ממשתמשי הרשת דאז להתאגד בתרעומת בקבוצה כנגד השינוי) ובעקבותם נפתחו קבוצות נוספות סביב נושאי מודעות חברתיים שונים (מי אמר מודעות לאלימות בסודן וגיוס משאבים למלחמה בסרטן במשפט אחד ולא קיבל קבוצות בפייסבוק ומציאות חברתית ישראלית מאתגרת עכשווית ?).

בדומה לתוכניות דומות שיש לפייסבוק כיום - התוכניות של פייסבוק למפתחים* או ליוצרי תוכן* (כשהפוקוס שלהם תמיד הינן תוכניות שיכולות להגיע למספרים גדולים של אנשים) ואחרי שהגדיר מהי קהילה מבחינת פייסבוק - "מקבץ של אנשים שנותנים אמון והשקעה לאורך זמן ומקבלים תחושה של שייכות ומקום בו הם מרגישים בבית, קשר שמחובר לזהות ותחושת ביטחון שמאפשרת להם לשתף דברים שלא היו משתפים במקום אחר (אפילו לחבריהם).


השיק כריס את התוכנית למנהיגים מובילי קהילות שבמסגרתה פייסבוק תממן, תחפש, תאתר ותגדל מנהיגי קהילות ברחבי העולם, זאת ע"י:

א. חמישה מענקים של מיליון דולר כל אחד לקהילות (והמובילים שלהם) שיצרו את האימפקט הגבוה והרחב ביותר לקהילות ייחודיות עם צריכים מיוחדים

ב. מאה מענקים של 50,000$ למנהיגים שיפתחו ויובילו יוזמות ייחודיות להן גם יתנו כלים, אימון ותמיכה בנוסף פייסבוק בישרו על 5 עידכונים והשקות של כלים חדשים עבור קבוצות:


- מרכז כלים למנהלי קבוצות (admin tool hub) שיעזור להם בתפעול השוטף של הקבוצות בצורה מהירה וקלה יותר - הכרזות קבוצה (group announcements) שיעזרו למנהלי הקבוצה להכריז על הודעה (או כמה הודעות) לחבריה בצורה מובחנת ולשתף את מהלך העניינים שלה בצורה טובה יותר.

- שינויים בעיצוב הקבוצות שיעזרו לקבוצות לקבל ניראות מובחנת יותר

- כלי וידאו (watch party) שיאפשר צפיה ושיח משותף בתכני וידאו

- ולסיום - אלמנט מובחן של כללי קבוצה בצורה שתעזור להכווין בצורה טובה את חבריה הקבוצה ואלו המצטרפים אליה כחלק מהחוויה הכוללת שלהם.


במקביל כריס הודיעה שפייסבוק מכפילים את מספר העובדים שלהם האחראים על סינון תוכן פוגעני, מעשרת אלפים לעשרים אלף עובדים וכן הם מכפילים את גודל הצוות שעובד על פיתוח ובניה של כלים לקבוצות וקהילות וממוקם בלונדון. במקביל כריס לא ציין את ההרחבה של ההשקה של כלי ה-marketplace (והשקתו גם בישראל) - כלי שיש לו חשיבות רבה לקהילות ונותן לחבריה פלטפורמת סחר יעיל.


כמה דברים שפייסבוק עדיין לא התייחסו אליהם אבל מאוד נחוצים למובילי קהילות ויכול להיות שיגיעו אליהם בעתיד.

  • שיפור של כלי האירועים בקבוצות והיכולת להודיע בצורה אפקטיבים לחברה הקהילה על מפגש/אירוע (אונליין/אופליין)

  • כלים לשמירת ותיעדוף דיונים חשובים ומתן אפשרות לקיטלוג ושמירה של מידע (פייסבוק השיקו בעבר מודול שמאפשר למנהלי קהילות לקטלג נושאים דיון בקבוצות אבל הסירו אותו).

  • פורמטים שונים לסוגי קבוצות עם מודולים שונים (כשהדגש המרכזי הוא על קהילות מבוססות מיקום)

*הפלטפורמה של פייסבוק למפתחים

*קהילת פייסבוק ליוצרי וידאו


הוידאו של ההרצאה כולה