top of page
פוסטים אחרונים
ארכיון

תם ולא נשלם - סיכום ותודות
If you (& I) will build it - they will come

If they will build it - they will stay

If we will build it - we will thrive.

CommAgain

מלשון community again - חזרת תפיסות הקהילתיות לחברה, השפה ותרבות שלנו. וסביב התפיסה שאם חברי הקהילה בונים יחדיו לעצמם בית - מרבית הסיכויים שהם גם ישובו לביתם (וגם יפתחו אותו עבור הדורות הבאים).


אמ;לק CommAgain מפסיקה את פעילותה בצורתה הנוכחית - זאת בנוגע לאתר, הניוזלטר, הבלוג, ודף הפייסבוק (כשהפורום המקצועי שלנו ישאר פתוח). למטה נמצא מרבית סיכום העשייה והפעילות בשנים האחרונות ותודות לכל מי שעבדתי איתם. בנוסף בסוף תוכלו למצוא עידכון קצר על הפעילות של חברת 'מרחוק' אותה הקמתי עם ליונל מיטלפונקט בשנה האחרונה ואליו גם שותפה כיום אוסנת רונזווקס - מוזמנים להיות איתנו בקשר פה.


---------------------- בנימה אישית אני כותב מילים אלו בדיוק שבוע לפני יום הולדתי ה-42 ורגע לפני שאני נפרד ומסיים פרק חשוב ומשמעותי זה של חיי - תקופת הפעילות של CommAgain כשאנו נמצאים בשלהי ימים טרופים ואפלים בהיסטוריה של מדינת ישראל - מהמדינות הראשונות בעולם שהחלו לצאת מהקורונה ולהתחיל את תחילת השיקום מטראומה מקומית וגלובלית ולהסתגל למציאות אחרת - אז מסתבר שזהו שלא, ברוכים וברוכות הבאים ל"קינוח". בימים טרופים אלו המארג החברתי בישראל נמצא בפרימה והמרחבים בהם אנו נמצאים שוקקים אלימות, כוחניות ומדיה שמכווצת את רוחינו במקום לעודדה עם השראה ולרוממה, שלל המבנים החברתיים שנמצאים תחת המושג "קהילה" זקוקים יותר מאי פעם למנהיגות ואחריות אישית וקולקטיבית לטרנספורמציה חברתית מעצימה ומפתחת ולשיתופי פעולה, שותפויות ועבודה משותפת בין הקהילות, הארגונים והמוסדות השונים.


אחד המפגשים המקצועיים הראשונים של הקהילה במוזיאון יפו ------------------------------

קצת על מה שנעשה בשנים האחרונות

ההתארגנות של CommAgain החלה את דרכה בשנת 2014 כיוזמה עצמאית שלי - רעי דישון ומתוך הבנה ששינוי כלשהו מתחיל בשדה החברתי והקהילתי בעקבות הכניסה של פלטפורמות המדיה החברתית לחברה האנושית, כיום אני מבין שבעצם מדובר בטרנספורמציה עולמית שלמה - כפי שקליי שירקי אומר - "כשמשנים את התקשורת בחברה, משנים את החברה". במרוצת הדרך הפעילות וההתארגנות התחלקה לשניים - עבודה מול ארגונים/חברות, יזמים ומובילים/ות בתחום ופיתוח קהילת עמיתים ואקו-סיסטם של השדה החברתי בארץ.


השלב הראשון של היוזמה היה מיפוי של מידע, ידע, ומרחבים וארגונים קהילתיים - קלאסיים וחדשים, בארץ ובחו"ל ופיתוח של תשתיות בסיסיות - האתר הזה (שהינו על בסיס הפלטפורמה של ויקס), דף פייסבוק, קבוצה במקביל לפיתוח תפיסות, שפה, מודלים, מתודולוגיות וכלים ראשוניים. חלק משליחות מיזם זה הייתה להביא לארץ ולהנגיש חלק מהידע המוביל בעולם בתחום של חדשנות חברתית, במרוצת השנים הבאנו לארץ כמה וכמה מהמודלים המובילים בעולם לסדנאות בארץ בתחום של קהילות, ארגונים וקחדשנות חברתית. Enterprise Design בהובלת מילן גונטר המוכשר שהגיע מברלין שפיתח מודל ומתודולוגיית חדשנות לארגונים מאוד מעניינת ורשת מומחים עולמית (זה מה שקורה כשלומדים תואר ראשון אמנות ותואר שני בכלכלה ומנהל עסקים).

המודל של Enspiral - אחד המודלים הראדיקליים בעיניי כשסוזן באסטרפילד הגיע מניו זילנד והצטרפה פה בארץ לקייט ביקרופט שהגיע מברצלונה לשני מפגשים פתוחים לקהל הרחב וסדנה מקצועית ראשונה בארץ בת יומיים (ותודות לקהילת ROI ו-Startup Nation Central על החסות שאיפשרה זאת ול-2Bcommunity על הנכונות לתמוך.


סדנת החדשנות של Brainstore שנתקלתי בה דרך איזה פוסט של ליונל כשנדיה הגיע לארץ משוויץ בשביל להעביר אותה. במרוצת השנים ערכנו שלל מפגשים ואירועים בינהם לראשונה בארץ מפגש עם Richard Milton מייסד FeverBee (ותודה לחברת Moblize שנתנה חסות למפגש זה) ועם David Spinks מייסד CMX.

סיור שטח והשתלמות מקצועית לנציגים/ות ממטה עיריית ירושלים בביקור בתל אביב-יפו

חלק נוסף מהשליחות היה לדאוג לפרנסה של אנשים ולהראות שהתפקידים, משרות ועיסוק של מוביל/ת הקהילה הינם רבים ושונים וכוללים מגוון רחב של ידע, כלים וכישורים כשבמהלך השנים דף הפייסבוק של CommAgain קיבל כמה מאות אלפי חשיפות וזאת ללא שקל אחד שהושקע בפירסום, לאתר שעלה לפני 4 שנים הגיעו כמעט 20,000 מבקרים עם למעלה מ-50,000 דפים נקראים במרוצת השנים - בפלטפורמות אלו ובבלוג שבאתר שיתפנו עשרות פוסטים ומאות משרות, הזדמנויות, מכרזים ושלל חדשות ועידכונים בתחום ולניוזלטר שנשלח נקרא כמה אלפי פעמים.


כמה חודשים לפני שהתחילה הקורונה ואל תוך הקורונה עוד זכיתי לפתח קורס ראשוני מסוגו עבור מפעם של משרד הפנים - תחת הכותרת "ערי הזהב הנסתרות - חדשנות חברתית, שיתוף ציבור ופיתוח קהילות" לבוגרי תוכנית הצוערים לשלטון המקומי שבהמשך ובמהלך הקורונה יצא לנו במסגרת הפעילות של חברת 'מרחוק' להפיק עבורם כנס (ותודה לעדי כהן ששידך ושרית בן טביב שתמיד רואה קדימה ואינה חוששת מחדשנות) ולכל המרצים שבאו מבחוץ להשתתף בו (והיי, אם שכחתם לשלוח קבלות או בתום לב לא הועבר אליכם כסף תגידו - כולנו נופלים בבירוקרטיות לעיתים). רגע לפני הקורונה ב-8-2' לפבואר 2020 עוד יצאנו עם משלחת ישראלית בסבסוד מלא בת 4 משתתפים (אליה הגישו 133 איש מועמדות) לסמינר של שבוע בנושא מנהיגות השתתפותית בתהליך טרנספורמציה בשוויץ עם 4 ארגונים חברתיים נוספים מרחבי אירופה אותו הוביל ארגון אופוריה השוויצרי - (הו האירוניה - איפה בימים אלו האופוריה, שוויץ ואנחנו...). במהלך השנה האחרונה גלית ואנוכי העברנו 5 מחזורים של הקורס למובילי קהילות וארגונים בו השתתפו עשרות מובילי קהילות ונציגים משלל ארגונים וחברות מכל רחבי הארץ והתחומים כשמחזור #4 היה עבור עמותת פאי - הקהילה הישראלית לשינוי ולפיתוח ארגוני (מה שהיה בזמנו איפ"א - איגוד היועצים הארגוניים בישראל) כך שמאלף לראות איך של חדשנות חברתית ופיתוח קהילות וקהילתיות בארגונים נכנס לפרופסיה המקצועית.


מלבד הפורום למובילי קהילות וארגונים, אני בשנים האחרונות אני מנחה ומפתח יחד עם קולגות מוכשרים נוספים את קהילות העמיתים / אקוסיסטמים של של "חושבים שיתוף ציבור" ו-מובילי יזמות וטכנולוגיה לגיל השלישי (וכמובן הפרקטיקום שלי - קהילת אמנים ישראלים, אבל זה כבר סיפור אחר)


רגע לפני הקורונה מהמשלחת לסמינר בשוויץ


------------------------------------

עד כאן מרבית הסיכומים ולא פחות חשוב - תודות. בשביל לצאת מעצמך ולעשות דברים הגדולים ממך ומיכולתך חייבים לעבוד יחד ולשתף פעולה וליצור שותפויות - היוזמה הזאת לא הייתה יוצאת לפועל ללא מעורבותם, עזרתם, תמיכתם, השקעתם ועבודתם של רבים/ות שקצרה היריעה מלהזכירם וראוי לציין כמה מהם במיוחד.


דרור נוי - שהיה שם ממש בתחילת הדרך, איתו נהניתי לחקור ולאסוף את הידע הראשוני איתו יצאנו לדרך, יחד פיתחנו את כלי "הקנבס הקהילתי" מהראשונים בתחום (אפשר להעזר בו בחופשיות פה) ובהמשך גם להביא כמה וכמה מהסדנאות עם הידע והמתודולוגיות המובילות בעולם לראשונה בארץ ביניהם של אינספיירל.


רועי מונין - שללא הכרות מקדימה היה פתוח להוסיף אותי כמוביל לקבוצה שבזמנו נקראה CMIL ובתחילת 2014 מנתה קבוצה של 70 איש שלא הייתה ממש פעילה והיוותה את הגרעין הראשון עבור הפורום למובילי קהילות וארגונים כשלימים גם הוא הצטרף לרשת העמיתים של קהילת ROI וגם כיום עושה ימים ולילות לפיתוח האקו-סיסטם של קהילת היזמות של ירושלים דרך עמותת Made in JLM.


גיל שורקה - אותו היכרתי במקרה כשכיהן כמנכ"ל עמותת של שבוע היזמות הבינלאומי ותמך וליווה לאורך כל הדרך וכיום חלק מהאקסלרטור של ביזמקס.


יעל אורן - שיצאה לרוץ איתי כברת דרך באיזורים שלא תמיד היו פשוטים ופיתחה והובילה כמה וכמה מהפרויקטים והלקוחות הראשונים של CommAgain ועזרה הרבה בהנחיית ופיתוח הפורום וכיום מובילה את המיזם של אחוקי ו-Community Leadership Israel


יוראי גבריאל - ששילוב המילים עיצוב, "דברים שצריך לעשות", חדשנות ומשרד החקלאות אינן זרות לו ממנו למדתי לא מעט בנושא (כמובן אחרי שחפרתי אצלו בבלוג :)

מייק זילברג - איתו זכיתי לאצור את הכנס הבינ"ל הראשון של ISCL שהיווה בהחלט את אחת מנקודות הציון של התקופה הזאת וכיום שוקד על טיפוח חלק מדור העתיד של מובילי הקהילה.


ליאורה גולומב - שאחרי אחת התוכניות החלוציות למובילי קהילות במסגרת הפעילות של חברת JOLT העבירה אלי את המקל והעניקה לי את אחת הפ